top of page

Uzman Destek

Kurumsal İletişim 

Herkese Merhaba;

 

İyi bir diksiyonun yani konuşmanın iki temel gereksinimi vardır; dil'in bilgisine ve dil'in kendisine yani Artikülasyon yeteneğine. Artikülasyon dediğimiz mesele kısaca dilin dönmesi, dudakların iyi bir konuşma için gereken boğumlamayı yapması, ağzımızın gerektiği kadar açılmasıdır. Bu iki konu birbirinden bağımsız düşünülemez çünkü dil bilgisi kadar dilin kıvraklığı yani dönmesi, yuvarlamadan anlaşılır konuşmak bir elmanın iki yarısıdır. 

 

İstediğiniz kadar bilgisine sahip olun diliniz dönmüyor, dudaklarınız tembel ve yeterli ağız açıklığınız yoksa konuşmanızı düzeltemezsiniz.

 

Bazan iyi bir diksiyon için bütün bunlar da yetmeyebilir. Diksiyon aynı zamanda kafi derecede bir kulak da ister. Bu meseleye 'eğitime başla' sayfamızda değineceğiz sayfadaki her eğitim başlığında 'dinle-çalış' ses klipleri size eşlik edecek.

Dilimiz ve dudaklarımız bir kastır. Onlarında tıplı diğer kaslarımız gibi çalıştırılmaları, şekle sokulmaları buna eğitilmeleri diyelim gerekir. Bir örnek vermek gerekirse vücudunu şekle sokmak isteyen sporcuları ele alalım. En ufak kaslarını bile şekle sokabilmek için çeşitli aletler kullanırlar. Cicero konuşturan diksiyon kalemi işte bunun için var. Dil ve dudaktaki tembelliği almak, onları  diğer kaslarımız gibi çalıştırmak ve daha etkili kullanabilmek için.

Size Cicero'dan önce bu çalışmalar nasıl yapılıyordu biraz ondan bahsetmek istiyoruz;

En bilinen en ilkel yöntem kalem, silindir çıtalar, mantar tıpalar ile vb. ile çalışmak fakat bu vb. şeyler çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyordu. Bu sıkıntılar kişisel gelişimi için zaman ve para harcayıp kendine diksiyon yatırımı yapan herkes içindi ve sonucu olumsuz etkileyen bir önemli bir  faktördü.

Peki neydi çalışmadan soğutan, verimliliğini düşüren, sürdürülebilirliğini düşük yüzdelere indiren bu sıkıntılar?

Ağız egzersizleri için kullanılan bu kalem vb. şeylerin dış yüzeyleri hem kanser hemde alerjik tetikleme yapma riski bulunduğunu bildiğimiz (ki basında bundan dolayı zehirlenenleri duymuşsunuzdur) kanserojen solvent bazlı kimyasal bileşikli boya ile boyanmış olmasından dolayı ağıza acı bir tat bırakırdı. Kurşun kalem kullanımı daha da kötüydü bir iki çalışma ile mikrop yuvası haline gelir, bakteri üretir ve tekrar ağıza değdirilemezdi. Haftada bir düzine kurşun kalem kullanıldığı olurdu. Çünkü kurşun kalem nispeten plastik kalemlerden daha yumuşak diye tercih edilirdi.

Devam edelim.. Bir başka sıkıntılı durum daha fiziksel sonuçlar doğururdu. Değişik sertlikleri nedeniyle bu objeler çene yumuşak dokusuna zarar verirdi. Bu yumuşak doku zedelenmesi bir kere başlayınca yumruk yemişsiniz gibi bir ağrı üretir. Bu ağrıyı anca çeken bilir. Denemenizi tavsiye etmeyiz çünkü çalışmanızdan vazgeçirebilir.

 

Başka bir handikapda yeterli ağız açıklığını sağlayamamaları...

 

Mottomuz haline gelen ‘anlaşılır konuşmak sadece seslendirme yada tiyatro oyuncularına mahsus değildir’ den yola çıkarak, sizleri saydığımız olumsuzluklardan koruyan, sürdürülebilir bir çalışma sağlayan gerçek bir ‘diksiyon kalemi’ ile buluşturuyoruz.

Cicero metodu ile ve Cicero konuşturan diksiyon kalemi ile çalışacağınız diksiyon eğitimi günlük diksiyon ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacak, daha anlaşılır konuşturacak, dilinizi döndürürken, dudaklarınızdaki tembelliği alacak, ağız içinde konuşmak dediğimiz sesletim bozukluğunu ortadan kaldıracak ve iyi bir diksiyon için gereken bir ağız açıklığını sağlarken özel silikon yapısıyla çalışma nedeniyle çenelerde biriken basıncı absorbe ederek sizi çene ağrılarına sebep olan çene yumuşak doku zedelenmelerinden koruyacaktır.

Şu andan itibaren iyi bir konuşmacı olmayı düşünebilirsiniz, önünüz artık açık. Cicero Konuşturan Diksiyon Kalemi kendisinden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için eğitim seti içeriği ile de donatıldı. Kurslara ayıracak paranız ve zamanınız olmadığı varsayımına dayanarak geniş ve sistemetik bir diksiyon içeriğini site üstünden size sınırsız sunuyoruz. Tek yapmanız gereken ürüne sahip olmak ve üyeliğinizin tarafımızca aktive edilmesi. Bu işlem siz alış verişi tamamladığınızda kargo elinize geçmeden tamamlanmış oluyor.  

İyi bir diksiyon sizinde çok işinize yarayacak. Cicero sizi tek başına anlaşılır şekilde konuşturur. Bundan sonrasında ne yapmak istediğiniz size kalmış. Unutmayın; günde sadece 10 dakika nelere ayırmıyorsunuz ki?

Güzel günlerde güzel sözlerde kullanmanız dileklerimizle.

 

Cicero Konuşturan Diksiyon Kalemi Ekibi adına;

Serdal Köylü&Ümit Dolu

Yurtdışı Distribütörü & Yurtdışı Satış Genel Koordinatörü

Serdal Köylü

Telefon: +41 79 195 2599

 

Cicero Konuşturan Diksiyon Kalemi ve Artikülasyon eğitim seti.

                    www.diksiyonkalemi.com / www.cicerodiksiyon.com

ADRES 1: Cumhuriyet Mah. Haluk Alpsu cad. Barış Yapı Sitesi No32 D.47 Torbalı / İzmir

ADRES 2: içmeler Mah. 29 Ekim Cad. No.10 D.1 Bahçe Girişi Tuzla/İstanbul

İADE ADRESİ: Osmanağa Mah. Piriçavuş Sok. İlhan Apt. No.21 D.1 Kadıköy/İstanbul

 

EPOSTA: umit.dolu@diksiyonkalemi.com

TEL: 05075199429 / 08509880203

bottom of page