top of page

Neden diksiyonunuzu kursa gitmek değil de dilinizi döndürmek düzeltir?

İyi ve etkili bir iletişimin sırrı güzel ve etkileyici bir diksiyondan geçtiği bir sır değildir. Günlük hayatımızda sık sık iletişim kurar, düşündüklerimizi sözlü iletişim ile kişi ve kitlelere aktarmaya çalışırız. Dilimizin sürçmesi ya da kelimeleri doğru şekilde telaffuz edememe, sesleri yutma, yuvarlama gibi sözlü iletişim sırasında yaşanan tüm bu aksaklıklar söyleyeceklerimizin etkisini azaltır.


Hem daha etkileyici şekilde konuşabilmek hem de dilimizi düzgün bir şekilde kullanabilmek adına diksiyonumuzu düzeltmeye çalışırız. Bu süreçte de diksiyon eğitimi bize yardımcı olur çünkü diksiyon özünde konuşulan dilin incelenerek doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Diksiyon eğitimi ile de konuştuğumuz dildeki kelimeleri ve tonlamaları incelerken sesleri öğrenebiliriz.


İyi bir diksiyona sahip olmak için diksiyon kursuna gitmeniz gerekmez, önemli olan dilinizi döndürmektir. İyi bir diksiyonun sırrı dil dudak tembelliğini gidermek ve konuşulan dilin tonlamasını bilmektir. Doğru ve düzenli bir çalışma ile evde diksiyonunuzu kolaylık ile düzeltebilir ve iletişiminizi daha etkili bir hale getirebilirsiniz.


Günlük boğumlama artikülasyon diksiyon egzersizi ile dil ve dudak tembelliğinizi giderebilir ve ardından da diksiyon eğitimi için özel tasarlanan diksiyon kalemi ile çalışma yapabilirsiniz. Kalem ile yapacağınız çalışmalarda 10 dakika boyunca sesli bir şekilde kitap veya gazete okumanız bile diksiyonunuzda belirgin değişiklikler yapacaktır.


Hadi konuya biraz daha yakından bakalım;


1- Etkili Konuşma Hayatınızı Değiştirir

Konuşurken kelimeleri yanlış telaffuz etme, kulağa kötü gelen sesler çıkarma, sesli ve sessiz harfleri yutarak konuşma ve bazı kelimelere dilin dönmemesi gibi durumlar söylemek istediğiniz kelime ve kelime gruplarının etkisini düşürür, diksiyonumuzu olumsuz etkiler.


Özellikle hızlı konuşurken kelimeleri doğru şekilde telaffuz edemeyebilir, harfleri yutabilirsiniz. Bu da kurduğunuz iletişimin etkisini düşürürken kişi ve grupların da sizi daha az dinlemesine yol açar.


Konuştuğunuz kişileri etkileyebilmek, kendinizi dinletebilmek için doğru ve anlaşılır bir şekilde konuşmak oldukça önemlidir. Bu kolaylık sizin hayat ve iletişim kalitenizi artırırken, çevrenizin de sizinle daha fazla ilgilenmesine ve sizi dikkate almasına olanak sağlar. Doğru bir diksiyon ile konuşmaya başladığınızda hayat kalitenizin ve çevrenizin de sizinle birlikte değişip şekillendiğini göreceksiniz. İş ortamında doğru ve etkili bir şekilde konuşarak kariyerinizde yükselebilir, müşterilerinizi ikna edebilir ve birlikte çalıştığınız kişilerin de üzerinde de etkili olabilirsiniz.


2- Diksiyon Eğitimi için Kursa Gitmek Gerekli mi?

Genellikle günlük hayatta, iş çevresinde düzgün bir diksiyona sahip olmak için diksiyon kurslarına gidilmesi gerektiği düşünülür. Diksiyon kurslarında diksiyon eğitimi için tekerlemeler ezberletilir, çeşitli dökümanlar ve hocalar yardımı ile uygulamalı eğitimler verilir fakat bu eğitimler genellikle bir zaman aralığına yayıldığı gibi, ekstra zaman ve para da gerektirir.


İyi bir diksiyona sahip olmak için diksiyon kursuna gitmeniz gerekmez, önemli olan dilinizi döndürmektir çünkü. İyi bir diksiyonun sırrı dil dudak tembelliğini gidermek ve konuşulan dilin tonlamasını bilmektir. Doğru ve düzenli bir çalışma ile evde diksiyonunuzu kolaylık ile düzeltebilir ve iletişiminizi daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Cicero Diksiyon Kalemi size bunların hepsini tek bir kalem ile birlikte sağlar. Eğitim için ayırdığınız para ve zamanın çoğu da size kalır.


3- Evde Diksiyon Eğitimi

Diksiyon eğitimi için herhangi bir kursa gitmenize gerek olmadığı gibi evde kolay bir şekilde kendi kendinize diksiyon eğitimi alabilirsiniz. Cicero diksiyon kaleminin diksiyon eğitimi ile daha anlaşılır ve doğru bir şekilde konuşmaya başlayabilirsiniz. Diksiyon eğitimi için özel olarak üretilen ve patentli diksiyon kalemi ile birlikte günde 10 dakika çalışarak diksiyonunuzu düzeltebilirsiniz.


Diksiyon eğitimi için gerekli olan ilk adım dilinizi döndürebilmek ve dil, ağız tembelliğinizi ortadan kaldırmaktır. Diksiyon kalemi ve sunduğumuz egzersizler ile dilinizi daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayacağınız için kelimeleri daha kolay ve doğru şekilde telaffuz etmeye başlayabilirsiniz.


4- Her Yerde Diksiyon Eğitimi

Cicero diksiyon kaleminin kompakt boyutu ve taşıma tüpü, günlük egzersizlerinizi her yerde yapmanıza olanak sağlamaktadır. Kendinize oluşturacağınız plana uymanız ve aksatmadan diksiyon eğitimi için gerekli olan egzersizleri yapmanız iyi bir diksiyona sahip olmak için oldukça önemlidir.


Unutmayın iyi bir diksiyon için kursa gitmeniz değil, dilinizi döndürmeniz önemlidir.

99 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page