top of page

Neden arama motorlarında en çok aranan kelimelerden biri diksiyon?

Bilinen en etkili diksiyon düzeltme eğitimi yöntemi hangisidir?

Bilinen en etkili diksiyon düzeltme yöntemi hangisidir gibi pek çok soru, özellikle Google gibi önemli arama motorlarında en çok aranan kelime grupları arasında yer almaktadır. 21 Yüzyıl ile birlikte uluslararası şirketlerin potansiyeli daha çok artmış, kurumsallık ve diğer alanlarda ikili görüşmeler gelişmiş, insanların iletişime verdiği değer ise, daha çok ön planda olmuştur. Bu konuda sosyal ilişkilerin alt yapısını ise, yüz yüze konuşmak oluşturmaktadır. Tabii yüz yüze iletişimde de insanlar için yeni gereksinimler ortaya çıkmıştır. Bu gereksinimlerin başında ise, diksiyon ihtiyacı bulunmaktadır. Şirket yöneticilerinden siyasi liderlere; devlet görevlilerinden yerel yöneticilere kadar herkes, gerek ikili ilişkilerde gerekse de topluma karşı hitabetlerde diksiyona ihtiyaç duymuştur. Peki diksiyon nedir? Güzel konuşma teknikleri nelerdir?

Diksiyon Nedir?

Diksiyon nedir denildiği zaman her bireyin artık bir düşüncesi ve bir fikri oluşmaktadır. Keza bundan on beş – yirmi yıl önce “diksiyon nedir” gibi bir soru anketi yapılsa ve bilenler ile bilmeyenler ayrılsaydı, yüksek bir çoğunluğunu bilmeyenler oluştururdu kesin bir şekilde. Diksiyon nedir sorusunun günümüzde pek çok tanımı yapılmaktadır. En kısa ve öz tanımı ile diksiyon, karşılıklı konuşma esnasında söylenecek kelimelerin ve kurulan cümlelerin gerçek bir anlama dönüşmesidir. Bu gerçek anlam ise, sadece ağızdan çıkacak kelime ve cümleler değil, aynı zamanda cümleler içerisine katılan duygu, hissiyat, jest ve mimiklerdir. Bunların tümü ile yapılan ikili bir konuşma, gelişmiş bir diksiyon sayesinde başarılı bir iletişim ağına dönüşmektedir. Başarısız bir iletişim ağında ise, kurulan cümlelerde duygu ve anlam barınmaz, mimik ve hitabet zayıflar, diksiyon da yetersiz kalır. Kurulan kelimelerin dahi vurgulama tonları, duraksama ve devam etme yeterlilikleri ve en önemlisi de telaffuzları; diksiyon ile doğrudan ilişkilidir.

Diksiyon Eğitimi

İnsanlar arası iletişimin daha doğru anlaşılması konusunda yapılan çalışmalar, bireyleri ve özellikle de yöneticileri diksiyon eğitime doğru çekmektedir. Diksiyonu ve hitabeti zayıf bireyler ise, kendilerini daha iyi tanımlayıp daha güzel konuşabilmek için, bunun profesyonel bir eğitimine gitmektedir.

İyi Bir Diksiyon Eğitimi Nasıl Alınır?

İyi bir diksiyon eğitimi nasıl alınır sorusu, özellikle konuşma yeteneğini geliştirmek ve aynı zamanda da hitabetini güçlendirmek isteyen her bireyin aklına takılan önemli bir sorudur. Öncelikle iyi bir diksiyon eğitiminden önce birey, kendi ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmesi gerekmektedir. Çünkü her diksiyon eğitimi, bireylerin kullanacakları alan ve topluma göre de şekil değiştirebilmektedir. Bir kalabalık topluluğa yapılan konuşmada ki diksiyon eğitimi ile, bir iş görüşmesinde yapılan diksiyon eğitimi farklıdır. Bir toplantıda iş arkadaşları ya da ortak şirketler ile yapılan konuşmada ki diksiyon eğitimi ile, aile içerisinde yapılan konuşma dahi farklıdır. Ve hatta şuan günümüzün en önemli sorunlarından biri olan ve herkesin de konusunu açmaktan korktuğu bir konu var ki o da; duygusal bağlılık için görüşen çiftler arası konuşmada alınması gereken duygusal diksiyon eğitimidir.

6 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page