top of page

Maddeler Halinde Diksiyon Düzeltmenin Temel Adımlarına Göz Atalım


Güzel ve etkili konuşma meselesinin üst başlığı olan diksiyon aslında tam manası ile kelimelerin ses uyumuna dikkat edilerek doğru telaffuz edilmesidir.

Bazı istisnalar dışında bir sunucu gibi konuşan çok az insan vardır. Çoğu kişi konuşma bozukluklarından yakınarak bu duruma çare aramaktadır. Diksiyonunuzu düzeltmek aldığınız bu eğitim sayesinde artık hiç zor değil. Peki bunun için neler yapmanız gerekiyor? İşte başlıklar halinde diksiyon düzeltmenin temel adımları;

  1. Diksiyon Tekerlemeleri: Diksiyon geliştirmede önemli olan araçlardan biri olan tekerlemeler aslında dil ve dudak tembelliğinden dolayı söylemekte zorlandığımız kelime öbekleridir. Diksiyon kalemi ile yapılan egzersizlerle ortadan kalkan bir durumdur. Bu sayede de diksiyonun ilerlemesine katkıda bulunuyor. Bu yöntem ile dudak egzersizleri yapılarak güzel ve akıcı konuşma sağlanıyor.

  2. Diksiyon Egzersizleri: Söylemesi dile zor olan tekerlemeler ile öğrencinin dil eğitiminde alışmasına yardımcı olunur. Diksiyon egzersizlerinde amaç tekerlemelerin belli bir zaman sonra hızlı bir şekilde okunması ve dilin alışmasıdır.

  3. Nefes egzersizleri: Konuşma sırasında doğru nefes alma tekniği ile kelimelerin doğru ton ve vurgulu olarak ağzınızdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  4. Dil Dudak ve Çene Egzersizleri: Çene kaslarını gevşeterek yapılan bu egzersizler ile konuşma esnasında sesinizi kontrol edebilirsiniz. Sesleri tam ve eksizsiz çıkarırsınız.

  5. Sesli okuma egzersizleri: Sesli çalışmalar yapmak konuşurken vurgu ve tonlamada rahatlık ve kolaylık sağlıyor.

  6. Diksiyon Kalemi egzersizleri: Dudak tembelliğini gideren bu araçlar etkili ve güzel konuşmaya yardımcı oluyor.

Diksiyon Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Etkili ve güzel konuşma doğuştan gelen bir özellik olmadığı için bu kursu almanın faydaları vardır. Kekemelik pelteklik gibi konuşma bozukluklarını tedavi eden diksiyon eğitimi ile güzel ve akıcı konuşmalar yapabilirsiniz. Konuşma sırasında yapılan hataları bile bu eğitim ile gidermek mümkündür. Diksiyonun önemi düşünüldüğünde kendinizi karşınızdaki kişiye etkili bir şekilde tanıtma biçimidir. Kendinizi ne kadar doğru anlatırsanız karşınızdaki kişi sizi o kadar çok dinleyecek ve size hak verecektir. Pozitif duyguların oluşmasını sağlayan diksiyon eğitimi sayesinde sizler de iyi birer konuşmacı olabilirsiniz.

Diksiyon Kalemi ile Diksiyon Eğitimi

Sürekli iletişim halinde iken bazen dil ve dudak tembelliğinden kaynaklanan konuşma bozukluklarımızın farkında olmayabiliriz. Sesleri yutmak, sesleri yuvarlamak, eksik söylemek, dilin tam dönmemesi vb. Gibi durumlar için dil ve dudak tembelliğinin giderilmesi gerekmektedir. Çünkü dil ve dudak birer kastır. Bu gibi durumlarda diksiyon kalemi seslerin daha anlaşılır ve boğumlama yeteneğinin üst düzeyde başarısında büyük fayda sağlamaktadır.

Diksiyon eğitiminde kuşkusuz büyük yardımı dokunan bu araçların faydalarını iyi bilmek gerekir. Bu faydalar nelerdir? Diksiyon kaleminin faydaları ve nasıl kullanıldığı aşağıda anlatılmıştır.

Konuşma bozuklukları tedavi edilerek hızlı veya yavaş konuşma sağlanabilir. Konuşma sırasında heceleme sorunları giderilerek ağzın konuşmaya açık olması sağlanır.

Dil ve dudak tembelliği problemi ortadan kaldırılarak güzel akıcı ve etkili bir konuşma sağlanır.

Diksiyon Kalemi Nasıl Kullanılır?

Dil ve dudak tembelliğini gideren Cicero Diksiyon Kalemi bir diğer adı ile diksiyon kalemi kullanımı kolay olan dil egzersizlerine faydası olan araçlardan bir tanesidir. Peki diksiyon kalemi nasıl kullanılır? Yapmanız gereken şey oldukça basittir. Kalemi üst ve alt dişlerinizin arasına sıkıştırarak hecelemece ve boğumlama egzersizleri yaparak dil dudak egzersizlerinizi bir adım ilerletebilirsiniz.

Diksiyon kalemi ergonomik olması ve daha hızlı sonuç vermesi açısından diğer normal kalemler ile kıyaslanamaz. Bu nedenle kullanımı önerilmektedir.

226 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page