top of page

Kadın bakışıyla diksiyonu düzgün erkek nasıl görünür; kültürlü mü egolu mu?

Kadın bakışıyla diksiyonu düzgün erkek nasıl görünür?

Bir insanda sizi en çok ne etkiler? Kimisi görünüş kimisi karakter dese de aslında kadının da erkeğin de tam tarif edemediği bir karizmadır kendisinde iz bırakan. Genel hal ve tavırlar bunda etkili olsa da o sohbetin gideceği yeri, konuşurken karşınızdaki kişinin sizde yarattığı ilk izlenim belirler aslında. Temiz diksiyon ise etkili konuşmanın olmazsa olmazıdır. Hal böyleyken kadınlar için diksiyonu düzgün erkeklerin ayrı bir çekiciliği oluyor tabii. İşte size kadınların gözünden düzgün bir diksiyonun artıları ve eksileri…

Kaçımız konuşmasından dolayı bir radyocuya aşık olmadık ki?

Görsel medyanın bu kadar yaygın olmadığı ve özellikle radyo kanallarının çok daha popüler olduğu yıllarda, çoğu kadın dinleyicinin mutlaka hevesle takip ettiği bir radyo spikeri vardı. Yüzünü hiç görmediği bir adamın sesiyle mutlu olan, programını sabırsızlıkla bekleyen, telefonla yayına bağlanıp sesi titreyen kadın hayran sayısı, hiç de az değildi. Bu kadınlara bu heyecanı yaşatan ise baktığınızda o erkeğin ses tonu, telaffuzu, düzgün ve yerinde kelime vurguları, yani düzgün diksiyonuydu. Başka bir deyişle, en azından bir gün yüzünü görene kadar sürecek bir aşka bu gücü veren, erkeğin temiz diksiyonuydu.

Diksiyonu düzgün erkek; kültürlü mü egolu mu?

Bir erkeğin geldiği yeri, yetiştiği ortamı ve hatta gittiği muhtemel mekanları, konuşma tarzından kestirebilirsiniz. Elit varoş veya zengin fakir demiyorum. Nasıl salon kadını olunuyor ise, salon erkeği diye de bir kavram var. Beyefendi, kültürlü ve karizmatik tabirlerinin tek bir erkekte birleştiği durumlar, pek de tesadüf değildir bu anlamda.

Oturup kalkmasını bilmenin bir parçası gibidir doğru ve yerinde konuşmak, söylediğini düzgün aktarabilmek, diksiyonuyla duruşunu bütünlemek. Birçok kadın için düzgün diksiyonlu erkek, kültürlü erkek anlamına gelir bu yüzden. Aranan, istenen ve keyif veren bir iletişim becerisidir erkeğin sahip olduğu ve hemcinslerinden büyükçe bir adım öne taşır kendisini olası rekabet ortamlarında.

Temiz diksiyon erkeklere böyle nimetler sağlasa da bazı kadınlar için bu potansiyel “ego alarmı” da demektir aynı zamanda. Kendi özellikleriyle fazlaca böbürlenen ve bunu ortaya koymaktan da çokça zevk alan erkekler, kadınlar için çekicilikten iticiliğe ışık hızıyla geçebilirler. ‘Kendi sesine aşık’ diye niteleyebileceğimiz bu tür hareketlerden uzak durup karşı tarafta “ego” yerine “özgüven” algısı yaratmak, önemli ve avantajı korumak için gerekli bir nüanstır.

Konuşma Yetisi İle Önyargıları Kırmak

Bugün çağrı merkezi elemanlarının ısrarlı aramalarından bunalmış olanlar bile bazı ses tonlarıyla karşılaştığında yelkenleri suya indiriyor deyim yerindeyse. Etkileyici bir ses tonuyla size tane tane arama sebebini anlatan bir çağrı merkezi çalışanının satış yapması, bunu yapmayan bir diğerinden elbette daha olası. İnsan, dinlemeye daha hevesli oluyor böyle çalışanları. En nihayetinde hikâyeyi dinlenir kılan, konuşmacının yeteneği; kadınlar da dinlenecek güzel bir hikâye varsa daha istekli oluyor bunu anlatan erkeğe kulak vermeye.

Diksiyonu düzgün erkek ikna edicidir

Yöresel ağızla konuşan, şivesi keskin olduğu için söyledikleri anlaşılmayan, kelimeleri yuvarladığı veya harfleri yuttuğu için iletişim kazaları yaşayan erkeklerin ne iş hayatında ne de sosyal ortamda şansları yüksektir. Sözü dikkatle dinlenilen biri olmak için o sözü olması gerektiği gibi söylemek şart.

Kelimelerini özenle seçen, doğru telaffuz eden, hitap ettiği kişi ve kitleye göre ses tonunu ve vurgularını ayarlayan bir erkek, her anlamda ikna edicidir.

İster bir toplantıda bir projeyi sunuyor olsun ister yeni girdiği bir sosyal ortamda bir kadını etkilemek istiyor olsun, konuşma şekli onun kartviziti olur. Düzgün diksiyon ile konuşmak erkeğe, saygınlık kazandırır, bilgili ve güvenilir bir görünüm çizmesine yardım eder.

Çirkinim ama sesim tatminkâr

Kadınlara prezantabl erkek nasıl olur diye sorsanız muhtemelen size ses tonu iyi, diksiyonu düzgün erkeklerin, ayrı bir karizması olduğunu söyleyecektir.

Fiziksel olarak bir kadın için çok da çekici olmayan bir adamın, konuşmasıyla bir kadını nasıl etkileyebildiğine dair, magazin dünyasında çokça örnek var. Birçok seslendirme sanatçısı, görüntüsünden ziyade çarpıcı sesi ve diksiyonuyla hafızalara kazınmış durumdadır. Kadınların kalbini fetheden bu erkekler, yaptıkları film, reklam ve kitap seslendirmeleri ile “Sen yeter ki konuş, ben sabaha kadar dinlerim” hissi yaratırken, düzgün diksiyona sahip olmayı pek de umursamayan erkeklerin kıskançlıklarına da maruz kalırlar.

Artıları ve eksileri ile erkekte diksiyonun, nelere kadir olabileceğini anlattığımız bu yazıyı burada noktalarken, diksiyon ve güzel konuşma hakkındaki görüş ve önerilerinizi bize yorumlar kısmından iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Diksiyon geliştirme ile ilgili sorularınız ve diksiyon eğitimi talepleriniz için ise bize iletişim sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı kaleme alan kadın yazarımıza katkısı için teşekkür ediyorum.

227 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page