top of page

İnsanlar Niçin Diksiyonu Düzgün Olanlara Daha Çok Şans Tanır?

İnsanlar Niçin Diksiyonu Düzgün Olanlara daha Çok Şans Tanır?

Konuşması net, anlaşması ve anlaşılması kolay olduğu, cümle ve kelime vurguları tam yerinde yapıldığı için, muhataba iletilen mesajlar güçlü olduğu için insanlar bilerek ya da bilmeyerek bu ve benzeri sebeplerden diksiyonu düzgün kişilere her zaman şans tanırlar.

Daha önce mutlaka karşılaşmışsınızdır; bakın çevrenize, diksiyonu temiz insanlar, nerede, nasıl nefes alacağını, nefesi nasıl kullanacağını bildikleri için ne sizi ne de başkasını yormazlar. Böyle bireyler genelde temiz anlaşılır konuşmalarının hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını görüp bildikleri için bu konuda eğitim almamış olsalar bile adeta usta konuşmacılara hatta seslendirme sanatçılarına bile taş çıkartacak netlikte konuşmalarını etkili hale getirirler.


Usta Konuşmacıları Usta Yapan Özellikler Nelerdir?

Diksiyon ustalarının konuşmaları; öncelikle kendilerine, konuya ve hedef kitleye uygundur. Bu uygunluk, hayatî önem taşır. Taklit olarak yapılan bir konuşma, sırıtır.

Konuşmacı kendisine uygun kelimeleri seçmeli, bir öğrencinin, profesör gibi bir konuşma yapmaya çalışması bir traktörün uçak motoruyla bahçede çalışması anlamına gelir ki bu hiç de sağlıklı bir durum değildir.

Diksiyonu düzgün kişilere şans tanınmasının bir sebebi de izleyici ya da dinleyici kitlesine göre konuşma yeteneğine sahip olmalarıdır.

Silikon vadisiyle ilgili konu ve terimler, köy meydanındaki topluluğa yapılacak bir konuşma konusu ve terimleriyle aynı olamaz.

Topluluğun beklentisi, kapasitesi ve birikimi dikkate alınarak konu ve o konuyla ilgili terimler kullanılmalıdır. Bütün iyi konuşmacılar da bu özellikleri bilir ve uygular.


Diksiyon Eğitiminin Günümüz Dünyasındaki Önemi Nasıl Açıklanabilir?

Diksiyon, geçmişte önemliydi, günümüzde ise kesinlikle önemlidir. İnsanı insan yapan düşünebilmesi ve düşündüklerini dili ile aktarmasıdır. Sözcüklerin doğru ve etkili aktarılması da diksiyonun işidir. Ayrıcalık, doğru, etkili güzel anlatımda gizlidir. Makam, mevki sahibi olmak, sözü dinlenen bilge kişi olmak çoğunlukla sözü güzel kullanmayla ilgilidir.

Güzel bir resim ve iyi bir ressam, iyi bir sporcu, iyi bir heykeltıraş ne ise iletişim için de güzel konuşma ya da eğitimli diksiyon odur.

Diksiyon eğitimi, özellikle günümüzde, sosyal hayatımızda ya da iş hayatımızda çok ama çok önemli bir yere sahiptir. İyi bir iletişim, insan olmanın da gereğidir. Bunun da en iyi aracı dildir.

İyi Bir Diksiyon Savaş Kazandırabilir mi?

Bir ordunun savaş sahnesinde en çok ihtiyacı olan unsur cesarettir. Cesaret de iyi, etkileyici ve gönüllere dokunan bir konuşmayla karşıya aktarılabilir. Bir komutan yapacağı güzel, etkili bir konuşmayla savaşın sonucunu olumlu anlamda etkileyecektir. Yani yapılan konuşma gönül tellerine dokunmalıdır.

Günümüzde özellikle izlediğimiz filmlerde, günlük hayatla ilgili konuşmalarımızda, iş hayatımızda bizi en çok etkileyen ve kendisine çeken şey, sözcüklerin tınısıdır. İyi ve etkili bir konuşma ister filmde ister günlük hayatın herhangi bir alanında, ister iş yerinde olsun bizi her zaman etkiler. Bunun farkında olmasak bile bu durum böyledir.


Diksiyon Konusunda İzleyip Dinlediklerinize Neden Takılıp Kalırsınız?

Televizyon izlerken, reklam izlerken, siyasi, spor, bilimsel alanda bir tartışma programı izlerken takılıp kaldığınız yerler genelde sizi etkileyen konuşmacıların olduğu programlardır.

Bir iş görüşmesinde, konferans salonlarında yapılan bir konuşmada, aile içinde, misafirliklerde yapacağınız etkili ve bilinçli bir konuşma sizi istediğiniz hedefe ulaştıracaktır. Özellikle günümüzde diksiyon, güzel konuşma daha da etkili ve iş bitirici bir hal almıştır.

Fiziki anlamda yapılacak bir iş öncelikle iyi bir iletişimden geçiyor. Büyük anlaşmalar önce ağzımızdan çıkacak sözlere, sonra cebimizden çıkacak paraya bakmaktadır.

Bir lokantada, gömlek pantolon alacağınız bir mağazada sizi oraya çeken veya oradan uzaklaştıran şey, iletişim kanallarının iyi ya da kötü kullanılmasıdır. Yani diksiyonun kalitesi ya da eksikliğidir.


İyi Bir Diksiyon İçin Önyargı Duvarlarını Nasıl Yıkarız?

İyi bir Diksiyon için yıkılamayan duvarlardan birisi de önyargı duvarlarıdır. “Ben ne yaparsam yapayım, güzel konuşamam!” fikrinin zihnimizde iyice yer etmesidir. Burada asıl zor olan, bu görüşün, yanlış inancın yıkılmasıdır. Her insan gayret ettiği müddetçe bu anlamda kesinlikle yol alacaktır.

Bir diğer mesele de “Eğitim alsam, güzel konuşsam da sahneye nasıl çıkarım? Heyecandan bayılırım, elim ayağıma dolaşır.” cümlelerine kendimizi gerçekten de inandırmamızdır. Her işte olduğu gibi diksiyon kurallarına dikkat ederek konuşmak da sabırlı bir eğitimle aşılabilir. Yani asıl mesele, “Ben bu işi yapacağım, en iyi konuşmacılardan biri olacağım ve bunun için ne yapılması gerekiyorsa azimle sabırla yapacağım!” diyebilmektir.


İyi Bir Diksiyon Konusunda Önyargılı Olmak Neler Kaybettirir?

Önyargı, zayıflıktır ve en büyük düşmanımızdır. Bilgisizliği, aceleciliği ve muhakemenin olmadığını ifade eden bir kavramdır. İçimizdeki, gönlümüzdeki insanlığı katleden sinsi bir düşmandır önyargılarımız. Ticari anlamda peşin ödeme yapabilirsiniz ancak diksiyon konusunda kesinlikle peşin hükümlü olmayın.

İnsan, inandıktan sonra diksiyonla ilgili olarak hem ses eğitimi konusunda hem de sahnede beden hareketlerini en iyi kullanma noktasında zirveye çıkacaktır.


İyi Bir Diksiyonun Karşınızdakini Etkileme Yüzdesi Nedir?

Kullanılan dilin canlı, yaşayan bir dil olması, somut karşılığının olması çeşitli imge ve sembollerin yerinde kullanılması konuşmanın etkili olmasını olumlu anlamda destekleyecektir.

Konuya ve kitleye göre benzetmelerden ve konuyla bağlantılı metaforlardan yararlanmak da kesinlikle konuşmayı daha etkili hale getirecektir. Mantıklı ve tutarlı tekrarlar, ses uyumu bir diğer ifadeyle iyi bir ahenk konuşmayı gönüllere taşıyan önemli unsurladır.

Kapsayıcı bir dilin kullanımı da çok önemlidir. Bir gurubun diğer bir guruba üstünlüğünü özellikle ifade etmekten uzak durulmalısınız. Bu durum, bir grup dinleyiciyi olumsuz anlamda etkileyebilir. Cinsiyet, ırk, dil, din gibi konularda kelimelerin dikkatle seçilmesi daha etkili bir konuşmanın yolunu hazırlayacaktır.


90 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page