top of page

Diksiyonun Dil İle İlişkisi Nedir? Hadi İyi Bir Diksiyonu Bilimsel Gerçeklik İle Değerlendirelim

Eminim ki bu yazıyı okuyunca diksiyon ve diksiyon eğitiminin neden herkes için önemli olduğuna ikna olacaksınız. Benim diksiyonum temiz yinede diksiyon eğitimine ihtiyacım var mı doğrusu sizin yöntemimiz Cicero ile çalışmamız gerekir mi sorusuna kendiliğinizden evet diyeceksiniz. Merhaba; şimdi size bazı meslek grupları için diksiyon ve diksiyon eğitiminin neden önemli olduğunu 2 dakikada okuyacağınız bir yazı ile anlatmaya çalışacağım. Özellikle iyi bir diksiyon ile dil ilişkisine değineceğim. Diksiyonun dil ile ilişkisi nedir? Hadi iyi bir diksiyonu bilimsel gerçeklik ile değerlendirelim.


İlk grup meslekler ve onun çok konuşan sahiplerine değinelim, onlar için diksiyon neden gereklidir-i bilimsel olarak açıklayalım. Avukatlar çok konuşmaz mı? İyi bir diksiyon savunmanın işini kolaylaştırmaz mı? Doktorlar için diksiyon? En önemli rol modelimiz öğretmenler için diksiyon?

Bana sorsalar dünyanın en zor işi nedir diye tereddütsüz çağrı merkezinde çalışmak ve bütün gün konuşmak derim. Bu cümle ile konuşmanın özellikle de bütün iletişimini konuşmak üzere kuranları kast ediyorum. Çağrı merkezi çalışanları bütün gün konuşmak, her çağrılarını ilk çağrıları gibi cevaplamak zorundadırlar.

Böyle bir tempoya dil dayanmaz biliyorum. Çünkü dilimizde diğer vücut kaslarımız gibi bir kastır. Ve aşırı konuşma nedeniyle ağız içinde şişer. Eğitimsiz kaslarımıza aşırı yüklenmeden dolayı kramp girmiyor mu?

Bu yüzdende her çağrıyı aynı kalite de bir iletişimle cevaplamak mümkün değildir. Saatler ilerledikçe konuşmanın kalitesi düşer, dil dönmez olur. Kaçımız çağrı merkezlerinden gelen aramaları sırf anlaşılmadığı için tekrar ettirmek zorunda kaldı?

Peki bütün gün stüdyolarda konuşan seslendirme oyuncuları dillerine nasıl bu kadar hakim olabiliyoruz? Onlar da çağrı merkezi çalışanları gibi konuşarak para kazanıyoruz..Televizyonda yayınlanacak bir filmde konuşmanın bütün seslerini temiz ve anlaşılır çıkartmaları gerekir? Günde birkaç film konuştuklarına ben şahitim. Bir film 90 dakika olsa aralıksız 3 film 270 dakika eder. O kadar süre tertemiz bir diksiyonla konuşmanın bir sırrı yok mu sizce?

Onların farkı, dillerini ve dudaklarını düzenli olarak çalıştırmaları. Bu yüzden performansları düşmez.

Bu kadar yalın ve basit bir gerçek varken bütün gün özveri ile konuşan çağrı merkezi çalışanları haksız eleştirilere maruz kalırlar.

Onları da anlamak lazım.

Ve onlara diyoruz ki çözüm basit;

Yapmaları gereken tek şey Cicero diksiyon kalemi ile günde 10 dakika çok basit bir dil dudak egzersizleri ile çalışmak. Bu sayede konuşma performansınızı arttırabileceğiniz gibi yine dil dudak tembelliğinden kaynaklı diğer sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

Buradaki en önemli nokta dilin kökü ile ilgilidir. Cicero diksiyon kalemi dilin olması gerektiği gibi geriden, kökünden çalışmasını sağlar.

Dil geri çekildiği için daha rahat boğumlama yapar. Böylelikle dilleri şişse bile işlerini yapmalarına engel olmaz. Bu durum konuşan herkes için geçerli.

Sadece bu kadar da değil Cicero diksiyon kalemi ile E, A, O gibi seslerimizin açık kapalı doğru kullanımlarınızdan tutunda tonlamalarınıza kadar diğer diksiyon eğitim içeriğine de ulaşabilirsiniz.

Üstelik motivasyonunuzu da kısa workshop eğitimleri ve canlı telefon desteği ile biz sağlıyoruz.

Kişisel gelişiminizi ekstra bir zaman ve eğitim masrafı gerektirmeden kendiniz gerçekleştire bilirsiniz.

Sizleri de dil ve dudak tembelliğine karşı Cicero diksiyon kalemi ile tanıştırmak ve bu sorunu kökünden çözmek istiyoruz.

Zaman ayırıp yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page