top of page

Diksiyon nedir diksiyon eğitimi kaç para, diksiyon kursu ücretleri ve evde nasıl diksiyon çalışılır?

Diksiyon nedir; diksiyon eğitimi kaç paradır, diksiyon kursu ücretleri ne kadar ve evde nasıl diksiyon çalışılır gibi merak edilen sorularınıza kendimce cevaplar vereceğim. Öncelikle öğrenim çağımızın başlangıcından bu güne doğru bildiğimiz bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Anadilimiz Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Tüm dillerde olduğu gibi Türkçe’nin de yazım kuralları (dilbilgisi), ve konuşma kuralları vardır (diksiyon-fonetik). Buna kısaca doğru ve anlaşılır konuşma için dil (tüm boğumlama elemanlarının çalışmasına) ve dil’in bilgisine sahip olmak gerekir.

Peki diksiyon kusurlarımı giderebilmek ve doğru ve anlaşılır konuşmak için ne yapabilirim? Bozuk bir diksiyonun temel nedeni büyük ölçüde dil ve dudak tembelliğidir. Artikülatörlerimizi doğru ve sistemli çalıştırarak diksiyon ve konuşma bozukluğu kusurlarımızı çözebiliriz. Eğer yeterli bütçeniz ve zamanınız varsa bu eğitimi veren kurumlar ve kişilere ulaşabilirsiniz. İki yada üç aylık süreli diksiyon kurslarına yada özel diksiyon derslerine başvurabilirsiniz. Ortalama diksiyon kursu ücretleri 1500 liradan başlar 3500 – 4000 liraya kadar çıkar diyebilirim. Özel diksiyon dersi fiyatları da saati 150 ile 350 arasında olabilmektedir. Unutmayın; diksiyon kurslarına bile gitseniz dil ve dudak tembelliğinizden kurtulmanız için diksiyon kalemi şarttır. Öte yandan bu tercihleri yaparkende içinde bulunduğumuz pandemi döneminde aktif bir eğitim sürecine katılmanın risklerini görmezden gelemeyiz. Yeni dönem birazda ev konforunda diksiyon çalışma dönemi oldu.

Maalesef dış görünüşümüz insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmak için ilk basamaktır. Bu olumlu etki, doğru ve etkili bir konuşmayla (diksiyon) ikiye katlanır. Hatta bazı durumlarda doğru ve etkili konuşmanın görüntümüzün önüne geçtiğini bile söyleyebilirim. Kendi hayatımıza bir bakalım. Yeni ortamlara girdiğimizde, bir tv programı izlediğimizde, hatta radyo dinlerken, konuşmasıyla dikkatimizi çeken insanları daha ilgi ve dikkatle dinlediğimizi fark ettiniz mi? Hatta pek çoğumuzun ses tonu ve konuşmasına hayranlık duyduğu isimler vardır. Ya da tam tersi, konuşma biçimi, ses tonu, jest ve mimikleriyle ne çevresinde olmak isteyeceğimiz ne de dinlemek istemeyeceğimiz, insanlar vardır. Peki biz hangi tarafta olmak isteriz?

Bana sorarsanız hayatın her alanında doğru ve etkili konuşmak çok önemlidir. Öğrencilikten başlayarak, iş hayatı ve sosyal çevremizde doğru ve etkili konuşmanın avantajları yadsınamaz.

Peki diksiyon eğitimi için yeterli bütçeniz yoksa ve zamanınız kısıtlıysa ne yapabilirsiniz? Günümüzde online olarak pek çok ürüne ulaşmak mümkün. Peki online bir diksiyon eğitimi mümkün olabilir mi? Evet pes etmezseniz kesinlikle mümkün. Tamamen size bağlı. Cicero konuşturan diksiyon kalemi. Özel diksiyon kursu eğitimleri ile kıyaslanamayacak kadar uygun bir ücrete bu kaleme sahip olabilir, internet sitesinden videolu eğitimlerine ve egzersizlerine ulaşabilirsiniz. Evinizin konforlu ortamında ya da istediğiniz herhangi bir yerde bu kolay taşınabilir kalemle diksiyon egzersizlerinizi yapabilir, diksiyon ve diğer konuşma problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Karar vermeden önce mutlaka incelemenizi öneririm.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page