top of page

Diksiyon eğitiminiz üstünüzdeki kıyafet, kimlik kartınız hatta evraktaki imzanızdır!

Bir dili doğru diksiyonla kullanabilmek sadece seslendirme sanatçıları için değil, toplumdaki her kesimden insan için çok çok önemli olmalı. Günümüzde okul müfredatlarında Edebiyat dersinin yanı sıra diksiyon eğitimi dersi de olmalı ki öğrencilerimiz dilimizi en iyi şekilde telaffuz ederek konuşabilsinler. Müfredattaki en büyük eksikliğin başında geliyor şu an diksiyon eğitimi.

Mesleğimiz her ne olursa olsun karşımızdaki insana kendimizi en iyi şekilde ifade etmemiz için temiz ve anlaşılır konuşmanız yani iyi bir diksiyon kullanmamız şart. Toplumumuz da diliniz dönecek şeklinde ifadesini bulan hadise iyi bir diksiyonun ilk şartıdır. Yuvarlamadan her sesi gereken noktasından boğumlayarak çıkartmak, ağzımızı yeterince açmak, dudaklarımızı hareket ettirmek lazım.


Örnek vermek gerekirse; seslendirme sanatçıları sadece kayıt stüdyolarında mı temiz ve anlaşılır konuşur? Hiç dolmuşta yada otobüste, bir alış verişiniz sırasında temiz ve anlaşılır konuşarak para uzatan diksiyonu düzgün birileri dikkatinizi çekmedi mi?

Başka örnek; öz geçmişiniz ile iş başvurusu yaptınız ve görüşmeye çağrıldınız. Sizinle görüşecek kişiye kısa bir zaman zarfında kendinizi en iyi ve doğru şekilde anlatmalı, o işin sizin için ne ifade ettiğini doğru kelimelerle ve temiz bir diksiyonla aktarabilmelisiniz ki o iş sizin olsun yada mülakatınız işe yarasın. Çünkü bazan iş geçmişiniz tek başına yetmez. Kendinizi ifade etme gücünüze de bakmak isteyebilirler. Temiz bir diksiyonunuzun olmasının size katacaklarını biliyorsanız sizde istersiniz. Yani doğru kullandığınız diksiyonun her zaman size olumlu sonuçları olur ve herkesin gözünde itibar kazandırır.

Bir başka örnek; ofiste bir iş toplantısında 10 kişilik ekibe bir sunum yapmanız istendi.

Karşınızdaki insanların sizi sıkılmadan dinleyebilmesi ve sizin onları anlattığınız sunumla etkileyebilmeniz için doğru diksiyonla akıcı bir konuşma yapmanız şarttır.

Yani diksiyon hayatımızda çok çok önemli. Bugün medyada izlediğimiz politikacılar olsun,sanatçılar olsun, bir tartışma programındaki katılımcılar olsun hepsi bizi ikna edebilmek için karşımızdalar. Fakat diksiyonu kötüyse, kelimeleri doğru kullanmıyorsa bizi ne kadar etkileyebilir ve kendisine inandırabilir. Diksiyonu kötü olan birinden radyo programı dinlemek veya şarkıdaki kelimelerin ne olduğunu anlayamadığınız bir diksiyona sahip bir şarkıcıdan şarkı dinlemek ne kadar etkili olabilir?Bunları düşünebilirsek zaten diksiyonun hayatımızdaki önemini çok daha iyi kavrayabilmiş oluruz.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page