top of page

Diksiyon Eğitimi Konusunda Doğrusu ve Yanlışı İle Dikkatlerden Kaçan Gerçekler


Diksiyon eğitimi konusunda doğrusu ve yanlışı İle dikkatlerden kaçan gerçekler yazımıza hoş geldiniz. Bir insanın başka bir insana kendini doğru ifade edebilmesi oldukça önemlidir.

Diksiyon eğitiminin hayatımızdaki yeri nedir?

Sözcüklerimiz, ses tonumuz ve vurgularımız karşı taraftaki, bize dair olan izlemi, tamamen etkileyebilir. Doğru bir diksiyon ile anlaşılır konuşmak sizin saygınlığınızı arttıracak ve bununla kalmayıp özgüven kazanmanızı sağlayacaktır. İnsanlara, kendinden emin ve ne istediğini bilen bir tavırla yaklaşmanız hayatınızın kalitesini yükseltecektir. Her an bir topluluk karşısında konuşmanız gerekebilir veya almayı çok istediğiniz o iş için işvereninizi etkilemek istiyor olabilirsiniz. Diksiyon eğitimi bu safhada devreye girer.

Siz nasıl insanları etkiliyorsanız onlar da sizi etkileyebilir. İzlediğiniz reklamlardaki seslendirmeler ne kadar da düzgün öyle değil mi? Aynı şekilde bir film seslendirmesi, haber bülteni sunucusu, tiyatro oyuncusu da size direkt hitap ediyormuş hissi verir ve etkisi altına alır. Bu kimseler sizi ikna eden bir ses tonuyla konuşurlar. Temiz diksiyon hayatımızda bir artıdır ve oldukça olumlu etkileri vardır. Bu nedenlerle, diksiyon eğitiminin ne denli önemli olduğunu siz de fark edeceksiniz.

DİKSİYON EĞİTİMİNİN FAYDALARI

Diksiyon eğitiminin faydası sadece hitabet değildir. Doğru bir diksiyon, hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda sağlığınıza iyi gelecektir. Nefes kontrolü, daha iyi bir duruş ve ses tellerini doğru kullanma vücudunuza iyi gelen yönleridir. Siz konuşurken insanların dikkat kesilmesi, dediklerinizin tam anlamıyla net anlaşılması ise size kendinizi çok daha önemli biri olarak hissettirecektir. Tüm bunlarla kalmayıp zaman açısından da kâr sağladığınızı gösterecektir. İnsanlar sizin dediklerinize “anlamadım”, “acaba tekrar edebilir misiniz” demek yerine istediğiniz cevabı vermeye başlayacaktır.

DİKSİYON EĞİTİMİ NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Son yıllarda diksiyon eğitimini alan insan sayısında büyük bir artış bulunmaktadır. Sosyal medyanın da hayatımıza girişiyle beraber insanlara hitap etmek oldukça kolaylaşmıştır. Kitlesine bir konuşma yapan insanlar hem daha fazla dinleyen çekmek için hem de sosyal medya hesabının kalitesini arttırmak için bu eğitime yönelmeye başladılar. Teknoloji çağında yaşayan ve gün içinde ondan fazla video izleyen insanlar olduğumuzu düşünürsek bunun oldukça mantıklı bir hareket olduğuna kesin karar verebiliriz.

Diksiyon eğitiminin bir diğer faydası da daha güvenilir hale gelmeniz olacaktır. İnsanlar daha düzgün konuşan insanların doğru bilgiyi veren kişi olduğunu düşünüp bu kimseleri dinlemeye özen gösteriyorlar. Ayrıca vakit oldukça değerli olduğu için net olunmasını bekliyorlar, aynı bilgiyi veren fakat etkili konuşmayan kişileri dinlemiyorlar bile. Bu da diksiyon eğitiminin tercih edilmesinde büyük bir etken oluyor.

İş hayatında, iş görüşmelerinde veya kendi ürününü pazarlarken de iyi bir diksiyon tercih sebebidir. Önemli bir toplantıda etkili konuşan kişinin fikri daha fazla önemsenecektir. Hatta bu sizi kaybedilmemesi gereken kişi konumuna getirebilir. Diksiyonun insanlar üzerindeki psikolojik etkisini de gözetirsek; pazarlama konusunda da daha iyi yerlere gelmeniz olasıdır.

DİKSİYON EĞİTİMİ ZOR MU?

Her yeni başlanılan eğitim gibi diksiyon eğitimi de başlarda zor gelebilir fakat bu zorluk sizi yıldıracak seviyede değildir. Yenilik, insanların genelde korktuğu ve sırf alışılmışın dışında diye zor bulduğu bir şeydir. Oysa ki yeni olarak hayatınıza giren şey size iyi gelebilir ve rutinleştikce hayatınızı kolaylaştırabilir. Siz de çeşitli egzersizlerle bu durumu yavaş yavaş aşacaksınız. Kendinize olan güveniniz arttıkça ve farkı hissettiğinizde buna değdiğini düşüneceksiniz.

DİKSİYON EĞİTİMİNİN ÜCRETİ NEDİR? PAHALI MI?

Ülkemizde bu eğitimi alabileceğiniz oldukça fazla profesyonel kişi ve kurum bulunmaktadır. Bu eğitimin ücretleri eğitmenin profesyonelliğine ve saate göre değişmektedir. Diksiyon eğitimi her bütçeye uygun fiyatlarda bulunmaktadır. Doğru tercihi yapmak için eğitmeninizi araştırabilir ve yaptığı işlere, diksiyonuna, seslendirmesine göz atabilirsiniz. İnternet üzerinden birçok eğitmen bulabilirsiniz. Herkese uygun çevirim içi veya yüz yüze eğitimler bulunmaktadır.

Ekonomik açıdan en ucuz kurslara yönelim fazla olsa da bu sizin için vakit kaybı da olabilir. Bu sebeple, fiyat/performans açısından en mantıklı olan kursu bulmak önemlidir. Bunu eğitmenin size katacak olduğu faydayı göz önünde bulundurarak yapmanız en iyisi olacaktır.

DİKSİYON EĞİTİMİNDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Diksiyon eğitiminde özel bir yaş sınırı yoktur. Bu eğitimdeki en önemli unsur yaşınızdan ziyade gösterdiğiniz çaba olacaktır. Sizinle doğru iletişim kuran eğitmeni bulduktan sonra, yaşınız kaç olursa olsun hayatınızı daha kaliteli bir hale getirmek istiyorsanız bu eğitimi almayı deneyebilirsiniz.

58 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page