top of page

Bize gereken gerçek bir dil seferberliğidir!

Yıllarca iyi bir diksiyon eğitimi, anlaşılır konuşmak, iletişimini güçlendirmeyi hedeflemek yerine ‘arada bir dilimiz sürçer ise affola’ diyerek dil sürçmeleri için af dileyen yada mazeret üreten toplumumuz artık dilinin dönmesinin, diksiyon eğitimi almış olmanın ne demek olduğunu anlıyor.


Belki hepimiz bir diksiyon eğitimi alarak Ceo olamayız ama temiz ve anlaşılır konuşarak hedeflerimize ulaşmak için minik bir adım atarak iletişim becerilerimiz güçlendirebilir, kişisel gelişimimize yatırım yapabiliriz. Diksiyonumuz kartvizitimiz gibidir her yere bizimle birlikte gelir. İyi bir diksiyon işinizin, yapmaya çalıştığınız şeyin fark edilmesine yardımcı olur. Çünkü ilk izlenim çok önemlidir. Bir sunuma, görüşmeye yada toplantıya giderken üstünüze başınıza dikkat ediyorsanız, sunum materyallerinizi o an’a hazırlıyorsanız dilinizi ve diksiyonun'uzu da hazırlamanız gerekiyor.

Şimdi diksiyonunuzu en zorlu metinlere, konuşmalara, iletişim anlarında daha temiz ve anlaşılır tutmak için her an yanınızda taşıyabileceğiniz Cicero diksiyon kaleminiz var.

Anlaşılır konuşma dil’in ve bilgisinin eğitimi demektir. Diliniz dönmez ise konuşmanızı düzeltemezsiniz. Cicero Diksiyon Kalemi; dil ve dudak tembelliği ile yetersiz ağız açıklığı kaynaklı, dil şişmesi, dil'in dönmemesi, dil'in dolanması, sürçmeler, dudak tembelliği, ağız içinde konuşmak, kelimelerin ve seslerin anlaşılamaması, sesleri yutma, yuvarlama gibi pek çok konuşma bozukluğunu düzeltirken, silikon oluşu basıncı absorbe eder ve çene yumuşak dokusuna zarar vermez. Kanserojen içermez antialerjik ve antibakteriyel'dir. Geniş bir diksiyon eğitim içeriği ile birlikte kullanıma sunulmuştur.

İyi bir diksiyon, diksiyon eğitimi ile daha anlaşılır ve daha temiz konuşmak kişisel gelişim açısından iletişim becerilerinin güçlenmesi özellikle bütün günü konuşarak geçen meslek grupları mensuplarına mensup bireyler açısından elzemdir mesela öğretmenler; bir arkadaşım konuya şöyle bir örnek vermişti hiç unutmam; benim dili dönmediği için müzik diyemeyen müzik öğretmenim vardı ve beni bütünlemeye bıraktı demişti.

Yada dillerinin her şey olduğu diksiyona en çok ihtiyaç duyan sadece öğretmenlerimiz mi? Diksiyonun önemli olduğu karar anlarında dillerinin keskin dönüşlere ihtiyaç duyduğu avukatlarımız? Bütün gün konuşmaktan dillerinin şişmesinden dolayı ilerleyen saatlerde ne dedikleri anlaşılmayan Çağrı merkezi çalışanları emekçileri? Şirketlerin pazarlama departmanlarında konuşarak para kazanan emekçiler? Sürekli Latince kelimeler kullanmak zorunda olan doktorlar, hemşireler? Yabancı dil kurslarında yabancı kelime öğrenen ama dilleri dönmediği için telaffuzunda zorlananlar?

Bir de şirketlerin açısından diksiyonun kurumsal kimlik oluşturma adına önem arz eden bir yönü yok mu sizce? Günde kaç toplantı kaç görüşme ve kaç sunum yapılıyor? Tv'lerde dili sürçen sunucu görmedik mi hiç? Nasıl zor durumda kaldıklarına şahit olmadık mı? Siyasetçiler, milletvekilleri, iş ve sanat dünyasının tanıdık yüzleri herkeste var bu diksiyon sorunları. İşte burada dikkatli bir zihin için iyi bir diksiyonun sadece onların işi olmadığını anlamaya yetecek sonuçlar mevcut.

Umarım bir gün başlatmaya çalıştığımız dil seferberliği birilerinin yaptığı gibi sadece şarkı söylemeye çalışmanın ötesinde hak ettiği yeri ve karşılığı bulur.

Güzel günler göreceğiz diyerek şimdilik noktayı koyalım.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere sağlıkla kalın

15 görüntüleme0 yorum
bottom of page